در عصر جدید بیش از ۷۸% از نیازهای اینترنتی کاربران بواسطه‌ی استفاده از موتورهای جستجو نظیر گوگل تأمین می‌شود و بطور معمول بخش قابل‌توجهی از این کاربران فقط در میان لینک‌های صفحه‌ی نخست نتایج گوگل به دنبال نتیجه‌ی مطلوب می‌گردند و به دیگر صفحات رجوع نمی‌کنند. به عبارتی دیگر میتوان این‌طور گفت که حضور شما در رتبه‌های بالای نتایج جست‌وجوی گوگل به شکلی مستقیم روی افزایش مخاطبین (مشتریان) به تبع آن فروش و در نتیجه افزایش درآمد شما مؤثر است. همین موضوع به تنهایی کافی است تا صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی؛ بیش از گذشته به بهینه‌سازی وبسایت برای موتورهای جستجوگر اهمیت دهند.

سئو و بهینه سازی چیست ؟

سئو و بهینه سازی سایت به فرآیندی گفته می شود که با استفاده از ترکیب تکنیکهای برنامه نویسی ، محتوای سایت و عوامل خارجی تاثیر گذار در رنکینگ گوگل و استفاده از علم سئو باعث افزایش ترافیک و بازدید سایت شما خواهد شد. سئو سایت به معنی انجام تمام فرآیندهایی است که باعث می شود سایت شما نتایج بهتری را در گوگل و سایر موتورهای جستجو کسب کند . عواملی که در بهبود وضعیت سایت شما تاثیر می گذارند را به دو دسته می توان تقسیم کرد: عوامل داخلی و عوامل خارجی . سئو سایت بیشتر بر روی عوامل داخلی تکیه دارد و با بهبود ساختار وب سایت و همچنین قالب آن سعی میکند وضعیت سایت شما در گوگل را بهبود بخشد .

نحوه طراحی سایت شامل کد نویسی ، سرعت لود شدن ، ساختار صفحات ، نحوه طراحی قالب ، نحوه قرار گرفتن محتوا در صفحه و… محتوای سایت عواملی هستند که در سئو سایت شما دخیل هستند.

بنابراین هیچ متخصص سئوی سایتی نمی تواند به تنهایی باعث بهبود وضعیت سایت شما شود و شما علاوه بر اینکه باید یک سایت مناسب و بهینه سازی شده برای گوگل داشته باشید، نیاز دارید که محتوای مناسب نیز در سایت خود تولید کنید.

سئو یک کار دراز مدت است به این دلیل که الگوریتم های گوگل در طول زمان تغییر می کنند و همچنین قدرت رقبای شما نیز متغیر است. به همین دلیل برای اینکه نتیجه مناسب از سئو سایتتان بگیرید باید در طول زمان و به صورت مداوم بر روی سئو سایت شما کار شود. تمام افرادی که در سایت فعال هستند از برنامه نویس سایت گرفته تا فردی که محتوای سایت را تولید می کند باید آشنایی کافی با اصول اولیه سئو داشته باشند به همین خاطر دانستن مفاهیم سئو جز الزامات هر وب سایتی است.

سئو و بهینه سازی سایت

عوامل مهم در بهینه سازی وب سایت

اعتبار موتورهای جستجو در نزد کاربران و مخاطبان‌شان وابسته به نمایش صحیح نتایج مرتبط با کلمات کلیدی درج شده توسط کاربران است. به‌همین علت موتورهای جستجو مستمراً درحال تلاش و فعالیت در راستای بهبود بخشیدن به تکنولوژی‌های بررسی عمیق‌تر وبسایت‌ها هستند تا بازخورد بهتری از کابران‌شان دریافت کنند. این موضوع (افزایش راندمان نتایج جستجو) سبب شده تا بیش از ۲۰۰ عامل متفاوت برای رتبه‌دهی وبسایت‌ها در موتورهای جست‌وجو به کار گرفته شود. از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهینه‌سازی داخلی وبسایت (On Page SEO)
  • بهینه‌سازی خارجی وبسایت (Off Page SEO)
  • بهینه‌سازی و سئوی تکنیکال (Technical SEO)
  • بهینه‌سازی محتوایی (تولید و تأمین محتوا)
  • بهینه‌سازی برای شبکه‌های اجتماعی (Social Signals)
  • لینک‌سازی و ایجاد بک‌لینک‌های طبیعی (داخلی و خارجی)